Jak dbać o mchy? 0
Jak dbać o mchy?

 Jak dbać o mchy?

 

W tekście poniżej dla ułatwienia posługiwać będziemy się nazwą tylko jednego z mchów (chrobotka reniferowego), ale opis warunków, dotyczy wszystkich mchów oraz roślin, na bazie których tworzymy.

 

1. Czy chrobotka trzeba podlewać?

 

Nie. Chrobotek jest porostem, który do życia potrzebuje wilgoci i sam, naturalnie pozyskuje ją z powietrza. Jest on odpowiednio zaimpregnowany mieszanką m.in. wody oraz gliceryny, która pomaga mu zasilać się w wodę pobieraną z powietrza. 

Gliceryna, jest organiczną substancją mocno higroskopijną, czyli taką która posiada zdolność pochłaniania wilgoci z otoczenia. Dodatkowo gliceryna jest jedną z najmocniej hydrofilowych substancji - czyli takich, które mają ogromną skłonność do łączenia się z wodą.

 

Jedyne, o co powinniśmy zadbać to ochrona rośliny przed słońcem lub klimatyzacją. Oba te czynniki wysuszają powietrze, zmniejszając ilość wilgoci, jaką do dyspozycji będzie miał porost. Bezpośrednie podlewanie może zaburzyć specjalistycznie dobrane mieszanki konserwacyjne, toteż w przypadku wysuszenia, należy zmienić miejsce dekoracji, na takie, w którym nie będzie atakowany przez wysuszone powietrze/słonce/klimatyzację. 

Po kilku dniach roślina sama wróci do formy.

 

2. Chrobotek w pomieszczeniu klimatyzowanym?

 

Aby chrobotek pięknie i świeżo wyglądał w pomieszczeniu klimatyzowanym, niezbędne jest podniesienie wilgoci (np. za pomocą nawilżacza powietrza). 

Klimatyzacja nie dyskwalifikuje chrobotka, ale poprzez wysuszanie powietrza, może wpłynąć na jego twardnienie, co jest oznaką braku wody. Właśnie tą wodę uzupełni nawilżacz, dzięki czemu roślina będzie miękka i sprężysta.

  

3. Czy chrobotek brzydko pachnie?

 

Chrobotek może emanować brzydkim zapachem wtedy, gdy zakupiony jest w słabej jakości lub doprowadziliśmy do jego wyschnięcia. Dobry producent posiada atesty na odpowiednie przygotowanie jakościowe. Ważne, by nie kupować chrobotka od niesprawdzonych dostawców. Jest to produkt, który przed finalną wersją, jest specjalnie przygotowywany. Podejrzanie niska cena, wypłowiałe kolory, brak atestów to jedne z nielicznych aspektów, które świadczyć mogą o tym, że chrobotek był impregnowany nieprofesjonalnie, przez co nie ma pewności, jakie substancje zostały użyte - a niektóre z nich mogą brzydko pachnieć.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jego naturalny zapach zbliżony jest do 'ziemistego' (mokra ziemia) i nie wszystkim musi to odpowiadać, chociaż zapach jest słaby i zazwyczaj da się go wyczuć jedynie z bardzo, bardzo bliska. 

 

4. Co zrobić, gdy chrobotek zacznie płowieć?

 

Płowienie, blaknięcie, utrata żywej barwy spowodowana jest ogólną utratą wilgotności rośliny. Dodatkowo efekt ten potęgowany jest głównie przez słońce. Jest bardzo prawdopodobne, że to słońce i suche powietrze sprawiają, że chrobotek płowieje. Należy zatem zmienić miejsce przebywania na takie, które jest poza zasięgiem słońca (najlepiej lekko wilgotne - chociaż odbarwienia niestety mogą być nieodwracalne). Im szybciej zareagujemy, tym lepiej.

 

5. Co zrobić, gdy chrobotek stwardnieje? 

O ile płowienie potęgowane jest głównie przez słońce, to twardnienie wynika przede wszystkim z suchości powietrza. Może zdarzyć się tak, że chrobotek zatrzyma żywy kolor, ale będzie bardzo twardy. To oznaka, że znajduje się w zbyt suchym miejscu. Tak często może zdarzyć się np. w biurze. Nawet jeśli nie ma żadnego kontaktu ze słońcem, to nie ma też źródła wilgoci, gdyż w biurze, nie generujemy wilgoci poprzez takie czynności jak w domu (pranie/gotowanie/kąpiele itd). W przypadku stwardnienia chrobotka zalecamy zmianę miejsca na takie, w którym będzie miał więcej wilgoci.

Nie zaleca się zraszania, ponieważ to "leczenie objawowe". Należy wyeliminować przyczynę, czyli zbyt suche powietrze. Zroszenie podaruje 'oddech' roślinie, ale po dwóch dniach, ona znów wyschnie. Trzeba będzie znów zrosić... Wpadamy w błędne koło, które osłabia żywotność chrobotka.

Prosimy się nie obawiać stwardnienia rośliny. Wystarczy, że zmienimy jej miejsce na wilgotniejsze i damy kilka dni czasu, powinna wrócić do normy.

 

UWAGA: chrobotek ma podobną do człowieka dolną granicę tolerancji wilgotności powietrza: 40 - 50 %. Gdy wilgotność spada poniżej tej wartości, roślina zaczyna twardnieć. Tak się składa, że jest to też sygnał alarmowy, dla osób często użytkujących dane pomieszczenie, gdyż wilgotność poniżej 40 % jest też niezdrowa dla człowieka (zaczynają generować się wirusy, wzrasta szansa na infekcję dróg oddechowych, szybko wzrasta produkcja ozonu, zaczynają panować złe warunki dla astmatyków). Warto wtedy zadbać o podniesienie wilgotności powietrza (np. poprzez nawilżacz powietrza), szczególnie gdy przebywamy w pomieszczeniu często i długo. Dla mchów rekomendujemy wilgotność 50- 70 %. Dzięki temu odżyją rośliny, ale co ważniejsze zadziałamy pro zdrowotnie, dla samych siebie oraz bliskich. 

 

6. Jakie miejsca są złe dla chrobotka?

 

Przede wszystkim są to miejsca nasłonecznione oraz klimatyzowane (jeśli nie utrzymujemy zdrowej wilgotności np. za pomocą nawilżacza powietrza). To dwa najpopularniejsze czynniki mogące wysuszać wilgoć z powietrza, która jest dla chrobotka niejako źródłem życia. 

Z mniej oczywistych miejsc, dodalibyśmy BARDZO bliską obecność miejsca, w którym gotujemy. Chrobotek cały czas filtruje powietrze, przy okazji czerpiąc z niego wilgoć, gdyby jednak został powieszony 1-2 metry od kuchenki/płyty może pochłaniać również efekty gotowania, unoszące się w parze wodnej (sole/tłuszcze itd). 

 W okresie grzewczym kaloryfery mogą osuszyć powietrze dosyć mocno, więc na ten aspekt również warto zwrócić uwagę - być może w zim trzeba zmienić miejsce lub nawilżyć pomieszczenie. 

 

7. Czy chrobotek nadaje się do łazienki?

 

Ze względu na fakt, iż chrobotek żyje i zachowuje świeżość, dzięki wilgoci pobieranej z powietrza, a głównymi zagrożeniami dla jego kondycji są miejsca suche i nasłonecznione - łazienka jest idealnym miejscem dla chrobotka. 

UWAGA: o ile sama roślina świetnie czuje się w łazience warto pamiętać o formie ozdoby na jaką, się decydujemy. Nie polecamy 'gołego drewna' czy niezabezpieczonych lakierem obrazów itp. Roślina da sobie radę, ale odsłonięte drewno, po jakimś czasie, może przegrać walkę z wilgocią. Dlatego też w łazience świetnie sprawdzą się połączenia chrobotka z betonem architektonicznym, czy panele tworzone na odpornej na wilgoć sklejce.  

 

8. Jaka wilgotność jest dobra dla chrobotka?

 

 Chrobotek bardzo dobrze czuje się w wilgotności, która mieści się w przedziale 40-60%. Tak się składa, że są to też optymalne widełki dla zdrowia człowieka. 

Warto pamiętać, że dolny próg, czyli 40%, bez problemu osiągniemy w domu poprzez standardowe czynności jak pranie/gotowanie/kąpiele itd. Wilgotność poniżej tej wartości szkodliwa jest nie tylko dla rośliny, ale i dla zdrowia ludzi (patrz pyt 5).

Oczywiście, że wilgoć, przy której zaczynają pojawiać się pleśnie i grzyby na ścianach, również jest zbyt duża dla chrobotka, ale jeśli z tym nie mamy problemu, nie ma obaw o górną granicę wilgotności. Warto skupić się na tym, aby nie było mu zbyt sucho - warto dla chrobotka, ale przede wszystkim dla własnego zdrowia.

 

9. Jak długo chrobotek wygląda świeżo?

 

Wypowiemy się na temat chrobotka w jakości Premium, którego producent posiada niezbędne atesty poświadczające o spełnianiu norm jakościowych, ponieważ tylko na takim pracujemy. Nie bierzmy odpowiedzialności za chrobotki z niesprawdzonych źródeł. 

Jeżeli użytkowany jest zgodnie z zaleceniami: ma odpowiednie miejsce (wolne od słońca i klimatyzacji), nie znajduje się super blisko kuchni, nie jest dotykany, zraszany, źle traktowany mechanicznie, producent podaje żywotność w przedziale 10-12 lat. 

 

10. Ile światła słonecznego potrzebuje chrobotek?

 

Chrobotek nie potrzebuje światła, nie tylko słonecznego, ale żadnego. Jest to specjalnie zaimpregnowana roślina, która do życia potrzebuje wilgoci pobieranej z powietrza. Światło nie jest wymagane. 

 

UWAGA: słońce jest wręcz głównym przeciwnikiem chrobotka (wysusza powietrze z wilgoci) i jest to główny czynnik (obok klimatyzacji) od którego, należy chronić roślinę. 

 

Dzięki temu chrobotek idealnie nadaje się do miejsc "trudnych" dla innych roślin: ślepych, ciemnych, katów, łazienek, toalet itd...

 

11. Czy chrobotek może przebywać w łazience z dużą wilgotnością?

 

 Wilgoć jest przyjacielem chrobotka, ale wiadomo, że "co za dużo, to niezdrowo". Jeśli pomieszczenie nie ma problemu z pleśnią, czy grzybami pojawiającymi się na ścianie, tej roślinie również będzie tam dobrze (patrz pyt 8).

 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki materiał będzie składał się na całą ozdobę. W przypadku ponadprzeciętnej wilgotności unikalibyśmy drewna, nawet zabezpieczonego lakierem i polecalibyśmy ozdoby na bazie betonu architektonicznego.

 

Trzeba też wliczyć w "koszta" możliwość zafarbowania. Chrobotek jest impregnowany i barwiony naturalnymi pigmentami w związku z czym, stała i wysoka wilgotność nie musi, ale może sprawić, że troszkę zafarbuje np. na doniczkę. 

 

Nadmiar wilgoci jest jednak zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla chrobotka, niż jej brak.

 

UWAGA: warto pamiętać, że ponadprzeciętna wilgoć (70%+) to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, grzybów, czy roztocz. Warto mieć to na uwadze dbać przede wszystkim  zdrowie najbliższych oraz swoje własne.

 

12. Jak odkurzać chrobotka?

 

Dobrze zaimpregnowany chrobotek posiada właściwości antystatyczne, czyli takie, które odpychają kurz. Niepoprawna impregnacja, może jednak zaburzyć ten efekt.

Jeśli już zdecydujemy, że jednak chcielibyśmy go oczyścić, zalecamy metody mało inwazyjne, tak aby nie naruszyć jego struktury. 

  

13. Chce podarować chrobotka na prezent - czy to dobry pomysł?

 

Dekoracje z tym porostem mają wiele zalet jako prezenty:

wymagają bardzo mało uwagi/opieki (przez co oszczędzają czas osoby obdarowanej)

oryginalne i zaskakujące (wciąż mało rozpoznawalne w naszym kraju)

długowieczne (dzięki impregnacji, utrzymają się nawet do 10 lat)

łączą modę oraz ekologię 

 

My ze swojej strony, zawsze wyposażymy osobę obdarowaną w pisemne wskazówki, ale większość opieki, sprowadza się do poinformowania bliskiej osoby, aby uchroniła chrobotka od słońca.

 

14. Starzenie mchu

 

 Rośliny stabilizowane są... roślinami. W zależności od warunków w których przebywają, mogą znosić upływ czasu na różne sposoby. 

Zmiennych jest tyle, że ciężko je wszystkie wymienić (różna wilgotność, nasłonecznienie, temperatura, dostęp światła, powietrza itd itd). 

Mimo iż producent wskazuje, że ich żywotność w dobrej formie może dojść nawet do 10-12 lat, to trzeba pamiętać o tym, że są to mimo wszystko rośliny, podlegające wpływowi czasu. 

Ich poszczególne elementy wraz z latami mogą się np. lekko przebarwić, troszkę skurczyć czy odnieść inne 'obrażenia' w zależności od konkretnych warunków w jakich przebywają. 

 

 

15. Sezon grzewczy, a mchy

 

 W związku z faktem, iż gorące powietrze skutecznie wysusza wilgoć , okres grzewczy będzie źle wpływał na kondycję mchów i roślin. Aby utrzymać ich miękkość oraz kolor w dobrej formie należy zadbać o utrzymanie poziomu wilgotności powietrza na poziomie większym niż 50%. Najprostszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest nawilżacz powietrza. 

W innym wypadku rośliny te będą twardnieć oraz tracić kolor. Jest to sytuacja analogiczna, to nie podlewania kwiatów przez długi czas. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl