
CZY CHROBOTEK JEST ORGANIZMEM ŻYWYM?
Wiele osób odwiedzających sklep zadaje pytanie: czy oferowany przez nas chrobotek reniferowy żyje, czy też jest po prostu atrapą przypominającą prawdziwy mech? Odpowiadamy zdecydowanie - to nie atrapa, tak jak nie są atrapą np. kompozycje z suszonych roślin.
Chrobotek reniferowy, zanim trafi do Waszych mieszkań, jest poddawany procesowi stabilizacji i barwienia, który polega na umieszczeniu porostu w roztworze gliceryny zmieszanej z barwnikami roślinnymi. Po pewnym czasie gliceryna zastępuje znajdującą się w komórkach wodę i w ten sposób dochodzi do zatrzymania jego funkcji życiowych bez zmiany cech fizycznych porostu.
JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY STABILIZOWANYM CHROBOTKIEM A SUSZKAMI?
Mimo, że zarówno mech, jak i kompozycje z suszonych roślin służą do tego samego celu, czyli dekoracji mieszkania, ich cechy są zupełnie różne:
- chrobotek zachowuje swój wygląd dzięki obecności w jego komórkach barwników i gliceryny, kompozycje z suszonych roślin są całkowicie pozbawione jakichkolwiek płynów,
- chrobotek zachowuje swoją barwę przez wiele lat, w przypadku roślin suszonych ich kolory są przytłumione i z czasem zanikają,
- chrobotek cechuje elastyczność, w dotyku posiada wszelkie cechy żywego organizmu, natomiast suszki są kruche i łamliwe,
- chrobotek jest antystatyczny, a suszone kompozycje roślinne stają się z czasem magazynami kurzu, którego ze względu na ich kruchość trudno się pozbyć.
CZY CHROBOTEK STABILIZOWANY NIE JEST SZKODLIWY DLA NASZEGO ZDROWIA?
Kolejne pytanie, z którym spotykamy się ze strony Klientów dotyczy wpływu kompozycji wykonanych ze stabilizowanego chrobotka na zdrowie domowników. Obawa ta nie jest pozbawiona podstaw: skoro konserwacja porostu polega na wymianie w jego komórkach wody na glicerynę, a w celu nadania koloru stosuje się barwniki, czy obecność tych środków nie niesie ze sobą jakiegoś niebezpieczeństwa? Jeżeli chcielibyśmy na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem brzmiałoby ono następująco:
Chrobotek reniferowy stabilizowany dla potrzeb dekoracyjnych nie zawiera żadnych niebezpiecznych składników, w całości jest produktem ekologicznym i naturalnym.
W procesie stabilizacja stosuje się dwa rodzaje środków:
- barwniki naturalne,
- glicerynę roślinną.
Barwniki naturalne są pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przetwórstwie żywności. Uzyskuje się je głównie przez ekstrakcję materiału roślinnego, takiego jak korzenie, rozłogi, liście, kwiaty i owoce roślin. Ekstrakty te są następnie zagęszczane. Przypisuje się im duże znaczenie w technologii żywności, mając na uwadze brak zastrzeżeń zdrowotnych w porównaniu z barwnikami syntetycznymi. Sam fakt, że codziennie spożywamy produkty z dodatkiem naturalnych barwników roślinnych, powinien być koronnym dowodem na twierdzenie, że chrobotek reniferowy jest ozdobą bezpieczną dla naszego zdrowia.
Gliceryna naturalna może być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. W procesie stabilizacji chrobotka reniferowego stosuje się z reguły glicerynę roślinną, pozyskiwaną z oleju palmowego lub kokosowego. Z gliceryną roślinną człowiek styka się na co dzień już od wieku niemowlęcego. Stosuje się ją do produkcji bardzo wielu różnych kosmetyków, zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak również dla maluchów, gdyż jest substancją całkowicie bezpieczną. Glicerynę roślinną wykorzystuje się w kosmetykach ze względu na jej właściwości nawilżające, natłuszczające, a także dlatego, że dzięki niej inne kosmetyki nie wysychają i nie ulegają krystalizacji.
JAKIE SĄ ZALETY CHROBOTKA RENIFEROWEGO?
Skoro wyjaśniliśmy wyżej, że obecność w naszym mieszkaniu chrobotka stabilizowanego w najmniejszym stopniu nie zagraża naszemu zdrowiu, zapoznamy Was z kilkoma korzyściami, jakie niesie ze sobą posiadanie tej zielonej ozdoby.
- Zieleń w zaciemnionych miejscach. Przedpokój, łazienka, kąt w salonie, do którego nie dociera światło słoneczne, a więc wszędzie tam, gdzie postawienie żywej rośliny doniczkowej skazuje ją z czasem na zmarnowanie, to doskonałe miejsca, w których Wasz chrobotek będzie miał się bardzo dobrze. Decydując się na tę naturalną ozdobę zagwarantujesz rodzinie odrobinę zdrowej dla oczu zieleni tam, gdzie dotychczas jej obecność była niemożliwe.
- Nasza broń przed kurzem. Jak już wspomnieliśmy na początku tego artykułu, chrobotek posiada właściwości antystatyczne, a więc odpycha istniejący w powietrzu kurz i inne drobinki, zapobiegając ewentualnym reakcjom alergicznym. W ten sposób przyczynia się do utrzymania wysokiej jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy.
- Naturalny higrometr. Chrobotek pobiera wilgoć z powietrza, dzięki czemu wyrównuje jej poziom w pomieszczeniu, w którym wraz z nim przebywamy. Aby funkcjonował prawidłowo, powinien mieć zapewnioną wilgotność na poziomie 40 - 60%, a więc taką samą, w jakiej organizm ludzki czuje się najlepiej. Z tego powodu chrobotek to doskonały wskaźnik wilgotności powietrza w naszym mieszkaniu - gdy jest ona zbyt niska twardnieje, staje się szorstki i zmienia kolor. Po zakupie tej wyjątkowej rośliny monitorowanie stanu wilgotności okazuje się bardzo łatwe.
***
Wymienione wyżej zalety chrobotka stabilizowanego sprawiają, że ozdoba ta może być znakomitym zamiennikiem roślin żywych wszędzie tam, gdzie ich wegetacja narażona jest na niepowodzenie. Mimo, że funkcje życiowe porostu zostały w procesie stabilizacji zatrzymanie, mech w dalszym ciągu może korzystne oddziaływać na nasze zdrowie i samopoczucie.
Janek
"Nasza broń przed kurzem. Jak już wspomnieliśmy na początku tego artykułu, chrobotek posiada właściwości antystatyczne, a więc odpycha istniejący w powietrzu kurz i inne drobinki, zapobiegając ewentualnym reakcjom alergicznym. W ten sposób przyczynia się do utrzymania wysokiej jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy." To zdanie jest sprzeczne samo w sobie i ze zdroworozsądkowym myśleniem. Jeżeni coś odpycha kurz, a go nie pochłania, to nie przyczynia się w żaden sposób do poprawy jakości powietrza. Nie zapobiega też w ten sposób reakcjom alergicznym. Proponuję zredagować ten fragment by nie przyczyniać się do dezinformacji czytelnika, ale też by stać się bardziej wiarygodnym w oczach tych co czytają ze zrozumieniem.