Jak dbać o mchy? 0
Jak dbać o mchy?

Jak dbać o mchy?

 

W poniższym tekście udzielamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w naszej skrzynce pocztowej pytania dotyczące oferowanych przez nas zielonych kompozycji. Dla ułatwienia skoncentrowaliśmy się na chrobotku reniferowym, ale wszystkie uwagi dotyczą również mchów i roślin, które stosujemy w naszych produktach.

 

1. Czy chrobotek reniferowy musi być podlewany?

Dobra wiadomość dla roztargnionych i zapominalskich: chrobotek reniferowy nie wymaga podlewania. Jest jednak porostem i tak jak wszystkie organizmy potrzebuje do życia wody, którą pozyskuje z powietrza. Chrobotek reniferowy, który przebywa w naszym mieszkaniu, został wcześniej odpowiednio zaimpregnowany roztworem gliceryny, który umożliwia porostowi uzupełnianie wody. Dzieje się to za sprawą gliceryny - organicznej substancji o właściwościach higroskopijnych, więc posiadającej zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza oraz hydrofilowych, co oznacza, że łatwo i mocno łączy się z wodą. 

Posiadając w domu chrobotka reniferowego jedyne, o co powinniśmy zadbać, to ochrona porostu przed słońcem oraz unikanie klimatyzacji. Oba te czynniki wysuszają powietrze sprawiając, że chrobotek ma ograniczone możliwości pozyskiwania wody. Niestety, tradycyjne podlewanie nie wchodzi w grę, gdyż może ono zaburzyć skład mieszanki konserwującej. Dobrym natomiast rozwiązaniem jest przeniesienie chrobotka w miejsce, w którym nie występują czynniki wysuszające lub w przypadku pomieszczenia klimatyzowanego uruchomić nawilżacz. Po kilku dniach porost odzyska swoją normalną świeżość i gąbczastość.

 

2. Czy chrobotek może przebywać w pomieszczeniu klimatyzowanym?

Jak najbardziej, chrobotek reniferowy może przebywać we wnętrzach klimatyzowanych, lecz aby pięknie i świeżo się prezentował musimy spełnić jeden ważny warunek - utrzymać w pomieszczeniu odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dokładnie taki, jaki i my potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania, a więc w granicach 40-50%. Łatwo poznamy, że chrobotek reniferowy znajduje się w niesprzyjającym dla siebie i dla nas środowisku. Wskutek działania zbyt suchego powietrza porost twardnieje i traci swoją gąbczastą sprężystość. To sygnał, że powinniśmy włączyć nawilżacz powietrza. Chrobotek odzyska swój zdrowy wygląd, a my także poczujemy się dużo lepiej.

 

3. Jak pachnie chrobotek?

Właściwie zaimpregnowany chrobotek reniferowy czuć mokrą ziemią. Woń ta jest słaba i trzeba się bardzo do niego zbliżyć, by ją rozpoznać. Utrzymując porost we właściwych warunkach nie jesteśmy narażeni na żadne intensywne doznania.

Zapach chrobotka reniferowego w dużej mierze zależy od miejsca, w którym go zakupiliśmy. Słabej jakości produkt wydziela niezbyt przyjemną woń, gdyż dostawca w celu obniżenia ceny i zachęcenia do zakupu nie stosuje właściwych środków impregnacyjnych. Z reguły takie "gospodarcze" metody skutkują użyciem substancji wydzielających drażniący i nieprzyjemny zapach.

Wyciągnąć więc należy następujący wniosek: musimy zadbać o to, aby nasz chrobotek reniferowy pochodził z pewnego źródła, czyli od dostawcy, który sprzedaje produkt o odpowiedniej jakości. Pamiętajmy: podejrzanie niska cena, wypłowiałe kolory, brak atestów i nieprzyjemny zapach świadczyć mogą o tym, że porost został zaimpregnowany nieprofesjonalnie. Nie mamy wówczas pewności jak długo będzie zdobił nasze mieszkanie i czy użyte środki chemiczne nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

 

4. Co zrobić, gdy chrobotek zacznie płowieć?

Jeżeli nasz chrobotek reniferowy płowieje i jego żywa barwa blednie to znak, że roślina traci swoją wilgotność wskutek przebywania na słońcu. Gdy zauważymy takie objawy, należy natychmiast przenieść porost w miejsce ocienione, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Zwykle po kilku dniach odzyskuje wówczas swoje kolory. Wniosek jest prosty: chrobotek reniferowy to piękna ozdoba naszych wnętrz, najlepiej prezentująca się w miejscach, w których z powodu braku odpowiedniej ilości światła naturalna roślina nie ma szans na prawidłową wegetację. Porost zazieleni naszą łazienkę, korytarz czy zacieniony kąt salonu, czego z reguły nie mogą uczynić rośliny doniczkowe. Pamiętajmy o tym i chrońmy naszego chrobotka przed słońcem!

 

5. Co zrobić, gdy chrobotek stwardnieje? 

O ile płowienie wywoływane jest głównie przez słońce, to o czym świadczy fakt, że nasz chrobotek reniferowy traci swoją elastyczną miękkość i zaczyna twardnieć? Bywa tak, że porost utrzyma swój żywy kolor, ale stanie się sztywny i chropowaty jak pumeks. Powód? Nasz chrobotek przebywa w zbyt suchym powietrzu. A my razem z nim.

Chrobotek reniferowy zaopatruje się w wodę z powietrza. Aby proces ten przebiegał bez zakłóceń, w otoczeniu powinna panować wilgotność w przedziale 40-50%, co również gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jednym słowem: twardnienie chrobotka to sygnał alarmowy również dla nas, że oddychamy zbyt suchym powietrzem.

Wilgotność poniżej 40% jest niezdrowa dla człowieka. W takim środowisku zaczynają pojawiać się wirusy, grożą nam infekcje dróg oddechowych, szybko rośnie produkcja ozonu. Warto wówczas zadbać o podniesienie wilgotności powietrza przez zastosowanie nawilżacza, szczególnie wtedy, gdy często i długo przebywamy w pomieszczeniu. 

Dla mchów rekomendujemy wilgotność 50-70%. Dzięki niej rośliny odżyją, ale co najważniejsze - jest ona właściwa dla nas oraz naszych bliskich. 

Co należy zrobić, by chrobotek reniferowy odzyskał swoją sprężystość? Jeżeli zwykłe domowe czynności (pranie, gotowanie, kąpiele) nie gwarantują odpowiedniej wilgotności, powinniśmy sięgnąć po metody zmieniające ten stan. Nie zalecamy zraszania, które ma charakter jedynie "leczenia objawowego". Dobrze za to sprawdza się przeniesienie porostu w miejsce, w którym zwykle wilgotność powietrza jest wyższa. Po kilku dniach nasz chrobotek reniferowy znów stanie się miękki i sprężysty.

 

6. W jakich miejscach chrobotek reniferowy nie powinien przebywać?

Chrobotek reniferowy nie powinien być wystawiany na słońce i przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których nie reguluje się poziomu wilgotności powietrza. To dwa najważniejsze, negatywnie oddziałujące na porosty czynniki, które powodują, że powietrze staje się suche i pozbawione wody niezbędnej dla ich prawidłowej egzystencji. 

Chrobotek reniferowy nie powinien również przebywać zbyt blisko miejsca, w którym gotuje się potrawy. Postawiony w odległości mniejszej niż dwa metry od kuchenki porost pobierać będzie z powietrza nie tylko wilgoć w postaci pary wodnej, ale również pochłaniać inne lotne związki w postaci np. soli czy tłuszczów.

Niekorzystnym dla chrobotka reniferowego jest również bliskość źródeł ciepła w sezonie grzewczym. Piece czy kaloryfery nie tylko podwyższają temperaturę w pomieszczeniu, ale także wysuszają powietrze. Warto wówczas pomyśleć o stosowaniu nawilżacza powietrza.

 

7. Czy chrobotek reniferowy może przebywać w łazience?

Jak najbardziej! Powietrze w łazience posiada podwyższoną wilgotność, w pomieszczeniu panuje półmrok lub całkowita ciemność. Żadna roślina doniczkowa nie będzie właściwie wegetowała w takich warunkach. Co innego chrobotek reniferowy: wilgoć niezbędna jest mu do zachowania swoich właściwości fizycznych, a brak ostrego światła słonecznego sprawia, że barwa porostu zawsze będzie świeża i intensywna.

Umieszczając w łazience odrobinę zieleni uzyskamy doskonały efekt aranżacyjny, szczególnie w toaletach pozbawionych okien. Należy przy tym zwrócić uwagę na "obudowę" porostu. Zwykle jest to drewniana skrzynka lub rama obrazu. Nie powinny być one wykonane z surowego, niezabezpieczonego przed wilgocią drewna. W warunkach panujących w łazience materiał ten dość szybko przegra walkę z parą wodną. Dlatego zachęcamy do nabycia chrobotka reniferowego w skrzynce wykonanej z betonu architektonicznego lub - w przypadku zielonych obrazów czy paneli ściennych - do wybierania produktów opartych na wodoodpornej sklejce.

 

8. Jaka wilgotność powietrza jest najlepsza dla chrobotka reniferowego?

Chrobotek reniferowy doskonale czuje się w powietrzu o wilgotności w przedziale 40-60%. Są to też optymalne wartości dla zdrowia człowieka. 

Warto wiedzieć, że dolny próg, czyli 40%, bez problemu osiągniemy w domu bez żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczy do tego para wodna powstająca w czasie wykonywania takich standardowych czynności jak pranie, gotowanie lub kąpiele. Wilgotność niższa od tej wartości szkodliwa jest nie tylko dla porostu, ale i dla naszego zdrowia. Temat ten poruszyliśmy w odpowiedzi na pytanie nr. 5.

Natomiast nadmiar wilgoci nie przeszkadza chrobotkowi reniferowemu. Z kolei niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia pojawia się w momencie powstawania na ścianach pleśni i grzybów. Wtedy pomyśleć należy o odpowiednim osuszaniu powietrza. Najprostszym sposobem jest dbanie o prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej i częste wietrzenie pomieszczeń.

 

9. Jak długo chrobotek reniferowy wygląda świeżo?

Wszystkie oferowane przez nas produkty oparte są na chrobotku reniferowym o jakości Premium, którego producent posiada niezbędne atesty poświadczające spełnianie norm jakościowych w procesie impregnacji rośliny. Dzięki temu nie musimy brać odpowiedzialności za stan produktów pochodzących z niesprawdzonych źródeł.

Jeżeli chrobotek reniferowy użytkowany jest zgodnie z zaleceniami, a więc:

  • przebywa w miejscu wolnym od klimatyzacji i intensywnego działania promieni słonecznych,
  • nie znajduje się blisko kuchni lub promiennika ciepła,
  • nie jest bezpośrednio zraszany, podlewany lub narażony na urazy mechaniczne,

producent gwarantuje jego żywotność w przedziale 10-12 lat. 

 

10. Ile światła słonecznego potrzebuje chrobotek reniferowy?

Chrobotek reniferowy w celu utrzymania swoich właściwości fizycznych nie potrzebuje światła słonecznego ani sztucznego. Jest w specjalny sposób zaimpregnowaną rośliną, która do egzystencji potrzebuje jedynie wilgoci pobieranej z powietrza. Dzięki temu nadaje się do ustawienia w miejscach, w których żywa roślina nie może wegetować. Są nimi łazienki, korytarze, przedpokoje i inne ciemne zakamarki.

Można powiedzieć, że chrobotek reniferowy ma dwóch głównych przeciwników, którymi są: słońce i klimatyzacja. Oba te czynniki wysuszają powietrze pozbawiając je niezbędnej porostowi wilgoci.

 

11. Czy chrobotek może przebywać w łazience z dużą wilgotnością?

Odpowiedź jest rozszerzeniem tekstu z pytania nr. 7, który dotyczy egzystowania chrobotka w łazience. W tym miejscu omówimy wpływ ekstremalnie wysokiej wilgotności przekraczającej 70%. Zwykle na ścianach łazienek pojawia się wówczas pleśń i grzyby, co jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi i nie do końca sprzyja normalnemu funkcjonowaniu chrobotka. Najczęściej widocznym efektem nadmiernej wilgotności jest farbowanie doniczek przez pigment użyty do barwienia porostu.

Zbyt duża wilgoć może być szkodliwa dla drewna, które najczęściej używane jest do tworzenia kompozycji roślinnych. Materiał ten gnije i traci swoje właściwości fizyczne. Dlatego do mocno wilgotnych łazienek zalecamy stosowanie doniczek wykonanych z betonu architektonicznego.

Podsumowując ten temat stwierdzić należy, że chrobotek reniferowy może przebywać w pomieszczeniu, w którym panuje wilgotność ponad 70%. Takie warunki są jednak niesprzyjające dla drewna wchodzącego w skład kompozycji roślinnej i dla zdrowia ludzi, gdyż sprzyjają rozwojowi bakterii, grzybów oraz roztoczy.

 

12. Jak chrobotek reniferowy powinien być odkurzany?

Dobrze zaimpregnowany chrobotek reniferowy posiada właściwości antystatyczne, czyli takie, które powodują odpychanie drobinek kurzu. W związku z tym odkurzanie porostu nie jest przeważnie potrzebne.

Niepoprawna impregnacja może jednak zaburzyć ten efekt. Jeśli już chcemy chrobotka oczyścić, zalecamy metody mało inwazyjne, tak, aby nie naruszyć jego struktury. 

 

13. Czy chrobotek reniferowy nadaje się na prezent?

Chrobotek reniferowy to oryginalny i atrakcyjny prezent. Oprócz walorów estetycznych i możliwości dekorowania niedostępnych dla żywych roślin miejsc w mieszkaniu, jego zaletą jest to, że nie wymaga żadnej opieki. To zatem prezent mało kłopotliwy i nie absorbujący osoby obdarowanej.

Chrobotek reniferowy wprowadza do mieszkania modny ostatnio trend ekologiczny bez względu na styl aranżacji pomieszczeń. Ponadto cechuje go długowieczność, gdyż dzięki impregnacji jego żywotność sięga nawet 10 lat.

Każdą kompozycję wyposażamy w pisemne wskazówki dotyczące opieki nad chrobotkiem reniferowym. Najważniejszą jest ochrona porostu przed słońcem.

 

14. Starzenie się chrobotka reniferowego

Chrobotek reniferowy jest porostem stabilizowanym, a więc impregnowanym przy pomocy mieszaniny wody z gliceryną. W zależności od warunków, w których przebywa, może mieć różną żywotność. Istnieje bardzo dużo zmiennych, które o tym decydują, m.in. wilgotność powietrza, nasłonecznienie, temperatura powietrza.

Producent gwarantuje, że wiek porostów może sięgnąć nawet 12 lat. Mimo to nie zapominajmy, że mamy do czynienia z obiektem organicznym, który po prostu starzeje się. W związku z tym chrobotek reniferowy może z czasem lekko przebarwić się lub ulec uszkodzeniom mechanicznym. Długość "życia" chrobotka zależy w największym stopniu od nas samych, czyli warunków, które dla niego stworzyliśmy.

 

15. Chrobotek reniferowy w sezonie grzewczym

Okres zimowy jest czasem, w którym powinniśmy na chrobotka zwrócić szczególną uwagę. Ogrzewanie skutecznie usuwa wilgoć z powietrza, co źle wpływa na kondycję porostów, mchów i roślin. Aby utrzymać miękkość, sprężystość i barwę chrobotka należy zadbać o utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie większym niż 50%. W tym celu trzeba kontrolować wilgotność i w razie konieczności stosować nawilżacze powietrza. Takie działanie będzie miało pozytywny wpływ również na nasze zdrowie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl